Kutyusok

Mindent amit tudni szeretnél a kutyákról, itt megtalálod!!! :DD


                    Uszkár

     Sorozatunk mai választottja számtalan erényt tudhat magáénak, mert nem elég, hogy gyönyörű és elbűvölő, de egyben rendkívül elegáns is, és ha valaki csupán divatkutyának tartaná, nincs igaza, hiszen ezt a fajtát a világ legokosabb kutyái közé sorolják. Ő az uszkár, a világ egyik legnépszerűbb kedvence !

A kutyákat lehet rajongással, de lehet kritikus szemmel is figyelni, s ha az utóbbi esetet vesszük alapul, akkor biztos nem látunk mást, mint egy tip-top, túlcicomázott kutyát. Pedig ha tudnák, hogy a valóban kissé egyedi külső mögött milyen rendkívüli belső rejtőzik, sőt, a külsőnek is megvan a maga rendeltetése. Az eredeti-leg vízivadászként használt kutya szőre munka közben annyira felszívta a vizet, hogy a gazdája pillanatok alatt a víz alá került volna a vizes szőr súlya miatt. /Hogy ezt elkerüljék, néhány helyen le kellett vágni a ku-tya hatalmas bundáját. Csakhogy voltak helyek, ahol szükséges volt meghagyni, azért, hogy védelmet nyújtson. Például a mellkas körül a hát közepéig azért, hogy melegítse a tüdőt és a szívet a hideg vízben. A lábakon kis pom-pom gyanánt azért, hogy az ízületeket kímélje, a fenekén pedig a két kis szőrgolyót azért, hogy a kutya veséjét melegen tartsa. A fejen megnövesztették, hogy össze lehessen fogni, így úszás közben nem lógott a kutya szemébe.


AZ USZKÁR EREDETE

Az uszkár eredetét illetően nem lehet egyértelmű kijelentést tenni, bár többféle elképzelés létezik. Már az 1500-as évektől találkozhatunk az uszkárral Angliában, Németországban, Franciaországban és Oroszországban, de nagyon hasonló kül-sejű kutyát már az ókori egyiptomi és görög ábrázolásokban is fellelhetünk. Az elne-vezés kifejezetten csak magyar szóalkotás, így az uszkár a magyar "úszkál" szóból származik. Az angol

és a német megfelelője (pudel, poodle) jelentését tekintve szin-tén a vízhez kapcsolható.

A német elnevezés jelentése tócsa, pocsolya. Az egyik legelfogadottabb nézet a kutya eredetét illetően Theo-dor Studer berni professzortól származik, aki azt állí-totta, hogy egy bozontos szőrzetű pásztorkutya-típus és egy vadászkutya kereszteződéséből származhat az uszkár. Az uszkár származásának kutatása közben lépten-nyomon vízikutyába ütközünk, mely állítólag elő-ször a VI. században került Észak-Afrikából Európába, mikor a mórok elfoglalták az Ibériai-félszigetet.

1454-ben Penturrichio "Canis familiaris aquaticus"-nak, azaz vízikutyának nevezte az uszkárt. 1700 körül Németországban még irodalmi művek szereplőjeként is sok-szor megjelenik ez a kutyafajta. Említett vízivadász mivolta mellett más hasznos feladatokat is ellátott az uszkár. Kocsihúzásra, terelésre, vakvezetésre egyaránt használták. Kitűnő agility versenyző is mindemellett, és mai napig a cirkuszok első számú sztárja. A törpe uszkárokat annak idején szarvasgomba-kereső kutyaként is alkalmazták.


AZ USZKÁR LEÍRÁSA

Az uszkárokat óriás, közép és toy, azaz törpe méretben tenyésztik több színvál-tozatban. Külsejével sokak csodálatát kivívta már, s valóban, közvetlen közelében lenni például egy óriás uszkárnak, ámulatba ejti az embert. Őt tartják a kiállítások egyik sztárjának. Elegáns megjelenése, könnyed, lebegő járása még inkább azzá teszi.

Feje kissé elkeskenyedő, stopja enyhe, orrháta egyenes. Orrtükre fekete, bar-na vagy ezüstszürke. Fülei hosszúak, lelógnak, végük le-kerekedő. Háta egyenes, ágyéka feszes, feneke vízszin-tes vonalú.

Lábai oszlopszerűek, mancsa kerekded, ujjai zártak. Far-ka egyenesen áll, melyet még kölyökkorban felére cson-kolnak. Szőrzete zsinóros vagy fürtös, mely lehet fekete, fehér, ezüst, barna vagy úgynevezett apricot (sárgaba-rack színű). A lényeg, hogy csakis a teljesen egyszínű változat az elfogadott. Manapság több nyírásmód létezik az uszkároknál, ilyen a hol-land fazon, a bárányfazon, a kölyökkutya fazon és az oroszlánfazon.

Méretei alapján megkülönböztetünk törpeuszkárt, melynek a marmagassága 28 cm vagy annál kisebb, súlya pedig 3-5 kg, középuszkárt 35-45 cm között, melynek súlya 8-10 kg és óriás uszkárt 45-60 cm közötti magassággal, valamint 20-35 kg súllyal. Napjainkban ez a méret leggyakrabban 52-62 cm között mozog. Szőrét naponta célszerű fésűvel majd kefével átfésülni, mely valójában nagyon egyszerű feladat. Ráadásul van egy nem mindennapi előnye a fajtának, mégpedig az, hogy egyáltalán nem hullik a szőre, viszont 6-8 hetente célszerű kutyakozmetikushoz vinni.


AZ USZKÁR TULAJDONSÁGAI

Az uszkárt egyes felmérések szerint a világ második legokosabb kutyájának tartják. Nagyon intelligens, jó felfogóképességű kutya, aki könnyen képezhető. Rendkívül já-tékos, szinte fáradhatatlan. Temperamentumos, mely abban is megmutatkozik, hogy gazdájához isodaadóan ragaszkodik. Híres különleges alkalmazkodó- és bele-érző képességéről, így tökéletes családi kutya válhat belőle.

Türelmes, hűséges és gyerekszerető. Bármilyen la-kásban remekül érzi magát, egy a fontos, hogy elegen-dő mozgást biztosítsunk számára. Az uszkár jó tulaj-donságai mellett még igen érzékeny is és sokat ked-veskedik.

Valójában tehát, ha igazságosan akarjuk értékelni ezt a csodás fajtát, és eltekintünk a sokak által "szőke nősnek" tartott külsőtől - mely ráadásul szép is -, rá kell jönnünk, hogy az uszkár az egyik legideálisabb családi kutya.



      

                     



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 1
Heti: 17
Havi: 14
Össz.: 26 870

Látogatottság növelés
Oldal: Uszkár
Kutyusok - © 2008 - 2024 - kutyamutya.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »